Technické rady

Olej nebo lak

Olej nebo lak?

 

Diskuse o povrchové ochraně dřevěných podlah lakovými a olejovými systémy

 

Povrch dřevěných podlah je třeba chránit a udržovat tak, aby se po dlouhou dobu nezměnil jejich původní vzhled po povrchové úpravě a užitná hodnota, vlastnosti požadované zákazníkem. Na výběr jsou zde dvě vhodné možnosti použití ochranných materiálů, olejové a olejo / voskové nebo lakové systémy. Tato otázka je často diskutována a zákazníci dávají z různých důvodů přednost jednomu z těchto systémů před druhým.

Pro jaký správný systém ochrany specifické dřevěné podlahy se může rozhodnout nezkušený zákazník a jaké jsou faktory, které mohou ovlivnit jeho rozhodnutí použít olej nebo lak?

 

Olej

Olejování podlahy je tradiční cestou ochrany dřeva v interiéru pomocí olejových systémů, které se vyskytují i na současném trhu a nijak podstatně se po mnoho let nezměnily. Mnoho projektantů dává přednost při výběru olejům pro jejich přírodní původ. Když je prováděna správná aplikace a údržba dostanou takto ošetřené dřevěné podlahy báječný vzhled přirozeného matového povrchu. Obzvláště tmavé druhy dřev olej oživuje. Na světlých druzích dřev, jako jsou javor, jasan nebo buk jsou vždy velmi důležité jejich čištění a údržba, protože na těchto podlahách ošetřených olejem jsou nečistoty vždy viditelnější. Podlaháři pak musí při první aplikaci olej nanést jeho dostatečné množství a správným způsobem. Pokud je aplikováno málo materiálu a nesprávným způsobem, povede to k rychlejšímu znečištění podlahy.

Olej dřevo napouští a takto ošetřená podlaha poskytuje odolnost proti oděru, podobně jako je tomu u podlah ošetřených lakovými systémy. Následně pak je pro určitý stupeň zátěže podlahy důležitá specifikace použitého druhu dřeva.

 

 

 

Nevýhody

Podlahy ošetřené olejem mají malou odolnost proti chemikáliím a stopám po gumových podrážkách bot, pokud nejsou dodatečně ošetřeny systémem, jenž zajišťuje ochranu povrchu, jako jsou například vosky a specielní mýdla. Zde musí být zvažována nevhodnost aplikace olejů v prostorách jako jsou restaurace, sportovní podlahy nebo jídelny a tam, kde je pravděpodobnost častého potřísnění podlahy a požadavek pravidelné údržby. Čistící procedury, jako jsou mopování, leštění a jiné, odstraňují olej a zvyšují tak frekvenci aplikací ošetřujícího oleje.

Důvod, proč je olej oblíben spočívá ve skutečnosti, že škrábance nejsou viditelné a hlubší stopy, jako např.po jehlových podpadcích se dají odstranit čištěním a místní opravou.

 

Lak

Specifikace lakových systémů nabízí některé zřetelné výhody. Lakovaná podlaha poskytuje povrch, jenž má vysokou odolnost proti oděru, atraktivní, nenáročný na údržbu a čištění a s možností různých stupňů lesku. Při požadavku vzhledu některých moderních laků obdržíme téměř neviditelný matový povrch( např.Traffic), takže podlaha může skutečně vypadat jako olejovaná. Avšak, v závislosti na požadované představě projektanta, lze použít běžně dostupné lakové systémy s výběrem matu, polomatu i lesku. Laky nabízí protikluzné vlastnosti podle různých požadovaných norem, jako třeba DIN 18 032 část.4 a jsou vhodné pro aplikace na sportovní podlahy s výhodou označování hracích polí mezi laky a tím i ochranou těchto značení vrchním lakem proti oděru.

Zcela podstatný rozdíl mezi olejovanými a lakovanými podlahami je v jejich programech na čištění a údržbu. Tato skutečnost pak hraje velkou roli při výběru aplikací těchto systémů. Požadavky jsou velmi enormní. Pokud je prováděno dobré základní čištění spolu s dostatečnými čistícími zónami lze lak po několika letech pouze mezibrousit a znovu přelakovat. Naopak u podlah ošetřených olejem musí být k udržení jejich požadovaného vzhledu prováděna relativně náročná údržba. Tato závisí na stupni a účelu provozního zatížení podlahy, v neposlední řadě i na režimu čištění. V prostorech pro veřejnost je třeba podlahy ošetřené olejem dva až třikrát přeolejovat v průběhu jednoho roku.

 

Shrnutí

Protože mnoho rozhodnutí pro volbu určitého systému povrchové úpravy dřevěných podlah je ovlivněno estetickými aspekty, je těžké se zřetelem ke specifikacím doporučit jednoznačně buď lak nebo olej. Každý z uvedených systémů má svou charakteristickou stránku, jenž přitahuje jak projektanta tak i klienta. Vždy však záleží na předchozích zkušenostech. Hlavní problém spočívá v kontinuální údržbě olejované podlahy a na podrobném vysvětlení provozních podmínek zákazníkovi. V případě nevhodného rozhodnutí podlahu ošetřenou olejem, kterou chce zákazník ošetřit lakovým systémem lze až po periodě 6 měsíců přebrousit až na holé dřevo, přetmelit a přelakovat postupem běžným při renovacích.


 

Jak udržet vzhled podlahy

  Jak udržet dobrý vzhled dřevěné podlahy?

 

Když lak na parketách právě zaschnul

Podlaha ošetřená některým z laků Bona je obvykle suchá na dotyk do 2 až 3 hodin. Nicméně v této fázi se lak ještě vytvrzuje. Po aplikaci vrchního laku je třeba zpravidla počkat 8 hodin, než začnete po podlaze chodit.
Před nastěhováním nábytku počkejte 24 hodin. Na nohy nábytku nezapomeňte dát ochranné plstěné podložky, aby se na podlaze netvořily rýhy. 
S pokládáním předložek a koberců počkejte týden.

 

Základní pravidelné čištění

Není obtížné udržovat vzhled podlahy atraktivní rok od roku. Podlahy ošetřené některým z produktů Bona vyžadují minimální údržbu. Když budete dodržovat jednoduché instrukce v této příručce, pomůže vám to udržet dobrý vzhled podlahy dlouhá léta. K čištění podlah a k péči o podlahy je k dispozici celá řada produktů Bona. Jsou speciálně určeny k používání na lakované dřevěné podlahy. 
Ke vchodovým dveřím umístěte rohožku, nejlépe jednu zevnitř a jednu zvenku. Rohožka zachytává písek a prach.
Pravidelně čistěte podlahu vysavačem. To je obvykle jediné pravidelné čištění, které se požaduje.

 

Odstraňování nečistot a skvrn

Prach a nečistoty lze odstranit vysavačem, ale čas od času potřebuje podlaha důkladnější vyčištění. Společnost BonaKemi vyvinula čisticí prostředek BonaParkett Cleaner určený obzvláště na dřevěné podlahy a melaminové laminované podlahy. 
V případě potřeby očistěte podlahu navlhčeným hadrem nebo mopem a přípravkem Bona Parkett Cleaner. Při normálním každodenním čištění smíchejte 50 ml (5 víček) s 10 litry vody, ale u velmi znečištěných podlah zvyšte dávku na 100 ml (10 víček). Nikdy nepoužívejte hadr nebo mop, z něhož odkapává voda, protože některé podlahy mohou být na vlhkost citlivé.

Většinu skvrn lze odstranit přípravkem Bona Parkett Cleaner. V případě, že se to nepodaří, použijte maximálně technický benzin. Na skvrny způsobené podrážkami obuvi doporučujeme přípravek Polish Remover.

Přípravek Bona Parkett Cleaner je speciálně vyrobený pro čištění lakovaných dřevěných podlah. Je také vhodný pro laminátové podlahy.

 

Ochrana navíc

Ačkoliv je vaše dřevěná podlaha již dobře chráněná lakem, dobrým způsobem, jak zvýšit ochranu a životnost nově nalakované, je aplikovat vrstvu přípravku Bona Freshen Up. Freshen Up je přípravek k okamžitému použití, určený k údržbě podlah jak v komerčních prostorách, tak v domácnostech. Obnovuje poškrábaný a mdlý lakový povrch, čímž podlaha získává nový vzhled a permanentní ochranu proti opotřebení.

Na rozdíl od podlah ošetřených voskovými přípravky lze podlahy udržované přípravkem Freshen Up snadno renovovat přidáním nové vrstvy laku, aniž by se podlaha musela brousit až na holé dřevo, protože tento přípravek vosky neobsahuje. Pečlivě odstraňte Freshen Up pomocí přípravku Bona Polish Remover a potom před aplikací nové vrstvy laku podlahu lehce přebruste jemným brusivem(tzv.mezibroušení laku).

Před první aplikací produktu Bona Freshen Up na nově dokončenou podlahu počkejte jeden nebo dva týdny. Podlahu důkladně očistěte. Naneste tenkou vrstvu přípravku Freshen Up. Použijte čistý hadr, houbu, mop nebo podobnou pomůcku. Po podlaze budete moci chodit asi za půl hodiny, až Freshen Up zaschne. Ošetření pomocí Freshen Up opakujte podle potřeby. Pro podlahy v domácnostech je ošetření jednou nebo dvakrát ročně dostatečné. Podlahy vystavené silnému provozu je potřeba ošetřovat jednou za měsíc nebo i častěji.

Produkt Bona Freshen Up je speciálně určený vyrobený na lakované dřevěné podlahy. Je vhodný na podlahy jak v domácnostech, tak v komerčních budovách. 1 litr přípravku Freshen Up by měl stačit na 60-70 m2 na jednu vrstvu.

 

Odstranění přípravku Bona Freshen Up

Po každé aplikaci přípravku Freshen Up narůstá vrstva tohoto přípravku na podlaze. Po určitém počtu aplikací se může vzhled podlahy zhoršit. V takovém případě je čas na odstranění přípravku pomocí produktu Bona Polish Remover. V domácnosti stačí toto odstranění provést jednou za několik let, ale v budově s velkým provozem, kde se Freshen Up aplikuje častěji, může být potřeba provádět odstranění v kratších časových intervalech.

Smíchejte 1 litr přípravku Bona Polish Remover s 5 litry vody.

Ručně: Přípravek naneste na plochu hadrem nebo houbou a nechte několik minut působit.
Strojem: Naneste přípravek kombinovaným strojem s červeným padem. Nechte přípravek působit několik minut.

Potom je důležité omýt podlahu čistou vodou.

Ručně: Omyjte podlahu pomocí navlčeného hadru nebo houby.
Strojem: Omyjte podlahu pomocí kombinovaného stroje.

Množství vody udržujte na minimu, protože by mohla vniknout do dřeva a způsobit jeho deformaci.

 

Bona Remover

Pro odstraňování přípravku Bona Freshen Up a Bona Parkett Polish i mnoha dalších typů leštěnek. Může se také používat na odstraňování skvrn od obuvi (po naředění obsahu jednoho víčka přípravku ve 100 ml vody).

Bona - specialista na produkty pro instalaci, ošetřování, čištění a údržbu parketových a dřevěných podlah

Posláním naší společnosti je přinášet to nejlepší v oblasti dřevěných podlah. Nabízíme dodavatelům podlah plný sortiment produktů, který jim umožní tyto činnosti provádět. Kromě produktů uvedených v této brožuře obsahuje sortiment Bona parketové laky, oleje, brusky a brusivo, lepidla, prostě vše, co potřebujete k dosažení skvělého výsledku.


 

Tabulka tvrdosti dřeva

Tabulka tvrdosti dřeva

 

Vyhledávání

Kontakt

JPM Profi Podlahy Vzorková prodejna dočasně zrušena.
Připravujeme novou.

+420 604 173 048